Archive for December, 2010

Holandia – radykalna zmiana zaleceń dotyczących opalania

Thursday, December 16th, 2010

Nowe zalecenia oparto na ustaleniach grupy roboczej ‘Signalling Committee Cancer’ (Komitet Sygnalizacyjny ds. Raka), który zajął się weryfikacją dotychczas obowiązujących zaleceń (głoszonych w 1994 roku). Sprawdzano, czy biorąc pod uwagę najnowsze badania i publikacje naukowe, dotychczasowe limity można uznać za obowiązujące. Już w roku 1994 przyznano, że kompletne unikanie słońca jest zarówno niewykonalne jak i niepożądane. Po pierwsze, skóra regularnie przyzwyczajana do kontaktu z ultrafioletem jest bardziej odporna na ewentualne dłuższe sesje. Opalenizna to po prostu najlepsze zabezpieczenie przed nadmiarem UV i przed poparzeniami, naturalna ochrona wynikająca z produkcji pigmentu i mikrozgrubienia skóry. Po drugie – to właśnie skutkiem ekspozycji skóry na słońce jest synteza witaminy D, kluczowej między innymi dla kondycji naszego układu odpornościowego. Mimo to, do tej pory Holendrom zalecano unikanie słońca między południem a godziną 15.00, a także zawsze przed wyjściem na zewnątrz zabezpieczać skórę kremami z filtrami chroniącymi skórę przed promieniowaniem UV. To zalecenie obecnie zmieniło się radykalnie. Wyraźna deklaracja Holenderskiego Towarzystwa Rakowego mówi, że “Ludziom w Holandii zaleca się regularną ekspozycję głowy, rąk i przedramion przez 15 do 30 minut wczesnym popołudniem (między południem a godziną 15). To pomoże zachować właściwy metabolizm kości, może również zapobiegać różnym typom chorób nowotworowych”.

Jak działa światło słoneczne oraz pozytywne jego skutki według dr Alexandera Wunscha

Thursday, December 16th, 2010

Światło słoneczne w zależności od długości fali wnika w skórę na różną głębokość; im dłuższa fala, tym głębiej. Światło wywołuje reakcje chemiczne i wytwarza ciepło. W warstwie rozrodczej skóry inicjowana jest produkcja komórek wytwarzających zrogowacenia (keratynocyty), w melanocytach tworzenie pigmentu melaninowego. Powstająca witamina D3 aktywuje komórki Langernhansa i w ten sposób pobudza mechanizm naprawczy, który przeciwdziała ewentualnym uszkodzeniom wywołanym promieniami UV. Inne funkcje systemu immunologicznego zostają natomiast zahamowane. Obok fotosyntezy witaminy D, pozytywnymi efektami w skórze są np. korzystne oddziaływania na subtelną strukturę skóry i układu włośniczkowego, procesy przemiany materii, układ sercowo-naczyniowy, regulację ciśnienia krwi, układ hormonalny, gospodarkę wodną, system immunologiczny, aż po działania ochronne w odniesieniu do wszelkiego rodzaju chorób cywilizacyjnych, łącznie z rakiem. Zaletą celowej i prawidłowo dozowanej ekspozycji na światło słoneczne jest budowa endogennej ochronny przeciw świetlnej w postaci pigmentacji i wytworzenie modzela świetlnego. Stopniowe, aż dziesięciokrotne pogrubianie się zrogowaciałej warstwy skóry odpowiada filtrom słonecznym o współczynniku 4. Do tego dochodzi ochrona poprzez nasycenie warstwy rogowej pigmentem melaninowym, co postrzegamy jako opaleniznę. Wymienić należy jeszcze oddziaływanie ochronne kwasu urokainowego występującego w pocie, odpowiadające współczynnikowi o wartości 2.
Negatywne oddziaływania uwidaczniają się w pierwszej linii w przypadku niewłaściwego dawkowania lub przedawkowania. Należy tu wymienić: poparzenie słoneczne, udar słoneczny, starzenie się skóry, rak skóry.