Archive for January, 2011

Poznaj swój fototyp

Wednesday, January 19th, 2011

Warto odpowiednio przygotować się do opalania. – Przede wszystkim należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem UV, które powinny być dostosowane do fototypu skóry. Fototyp określa się na podstawie reakcji skóry na działanie promieni słonecznych. W naszej szerokości geograficznej wyróżnia się cztery typy, określane według rodzaju cery, koloru włosów, tendencji do oparzeń słonecznych. – Typ pierwszy mają osoby, których skóra łatwo ulega poparzeniu, nigdy się nie opala, jest bardzo jasna. Takie osoby mają najczęściej niebieskie oczy, rude włosy i piegi. Typ drugi łatwo ulega poparzeniu, trudno się opala, skóra jest jasna, włosy w kolorze jasnego blondu lub jasnego brązu, oczy niebieskie, szare lub zielone. Typ trzeci mają osoby, których skóra jest dość oporna na oparzenia, łatwo ulega pigmentacji. Te osoby mają jasnobrązową skórę, włosy i oczy brązowe. Fototyp IV nie ulega poparzeniu, zawsze dobrze się opala, skóra jest oliwkowa, włosy ciemne lub czarne.

Opalanie a antykoncepcja

Wednesday, January 19th, 2011

Każdy organizm indywidualnie reaguje na promienie UVA i UVB. Powinnaś jednak wiedzieć, że efektem opalania się w okresie przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (w szczególności tabletek) mogą być przebarwienia pigmentacyjne. Co to są przebarwienia pigmentacyjne? W skrócie – są to plamki przypominające zabrudzenia, występujące głównie w rejonach twarzy i dekoltu.
Otóż zawarte w tabletkach hormony przyspieszają uwalnianie melaniny, a gdy dodamy do tego promienie UV może się to skończyć brzydkimi przebarwieniami skóry. U niektórych mogą to być wyłącznie drobniutkie piegi, które mogą zniknąć równie szybko jak się pojawiły. Czasem jednak przebarwienia są o wiele większe i niestety nieodwracalne. Mam tu na myśli tzw. ostudę.

Ostuda (melasma) – zazwyczaj brązowe, symetryczne plamy na policzkach, czole, rzadziej nad górną wargą lub na karku. Ostuda jest bezpośrednio powiązana z następującymi stanami:

– ciąża
– menopauza
– zaburzenia miesiączkowania
– stany zapalne przydatków
– doustne leki antykoncepcyjne
– przewlekła choroba wątroby
– stan wyniszczenia
– stosowanie fenytoiny, hydantoiny, chlorpromazyny
– niektóre kosmetyki, np. olejek bergamotowy

Nie jest to stan nieodwracalny. Takie przebarwienia można leczyć (m.in. środkami wybielającymi, mikrodermabrazją itp.) lecz jest to kosztowne i długotrwałe, a mimo wszystko nie gwarantuje, że przebarwienia znikną całkowicie.

Dlatego podstawą korzystania z kąpieli słonecznych w sytuacji, gdy stosujesz antykoncepcję hormonalną, jest umiar. Kieruj się rozwagą i zawsze stosuj odpowiednie kremy z wysokimi filtrami. Bardzo ważne – jeśli przed stosowaniem pigułek lub plastrów miałaś problem z przebarwieniami lub cierpiałaś na inne dolegliwości skóry po opalaniu, najlepiej zrezygnuj z opalania w trakcie ich stosowania. Sugerujemy również każdej z Pań konsultację z lekarzem dermatologiem, który pomoże wybrać właściwy preparat ochronny i udzieli kilka indywidualnych rad.